01.08.2022

O Pagu

O Pagu
Wyspa Pag jest piątą co do wielkości wyspą na Morzu Adriatyckim pod względem powierzchni, ale z linią brzegową o długości 302,47 km jest najbardziej wciętą wyspą na Adriatyku.

Wyspa znana jest z rzadkiej roślinności w niektórych częściach, a jej skalisty krajobraz z aromatycznymi ziołami jest często porównywany do powierzchni Księżyca. Ze względu na położenie wyspy pod Velebitem, skąd przez cały rok (szczególnie zimą) wieją silne burze, wyspa Pag jest prawie w całości pokryta solą z kanału Velebitu.

Na wyspę można dotrzeć od strony południowej mostem o długości 340 m od strony Zadaru, czyli Posedarje, lub promem do Žigljen na północy wyspy z portu Prizna.

Wyspę Pag charakteryzuje wyjątkowy kamienny krajobraz z wieloma aromatycznymi roślinami. To właśnie te aromatyczne zioła stanowią pokarm dla owiec z Pagu i wraz z solą przyniesioną przez burzę nadają smak słynnemu serowi i jagnięcinie z Pagu.

Ser Pag to znany na całym świecie i ceniony ser produkowany na wyspie Pag. Ser produkowany jest z mleka owczego. Aby chronić oryginalność sera Pag, w 2005 roku założono Stowarzyszenie Producentów Sera Pag. W jego skład wchodzą wszyscy zarejestrowani producenci sera Pag na wyspie Pag.

Jagnięcina z Pagu to jeden z autochtonicznych produktów Chorwacji. W czerwcu 2015 roku została zarejestrowana w rejestrze chronionych znaków pochodzenia i chronionych znaków pochodzenia geograficznego.

Wyjątkowym przeżyciem jest także wizyta w gajach oliwnych Lun, które znajdują się w pobliżu miasta Lun w północno-zachodniej części chorwackiej wyspy Pag. Jest otoczone suchymi murami, zajmuje powierzchnię 400 hektarów i rośnie około 80 000 drzew oliwnych. Jest to największy gaj oliwny w Chorwacji. W gaju oliwnym w naturalnym środowisku rośnie wiele wyjątkowych dzikich i dzikich oliwek. Najstarsze drzewa mają około 1500 lat.

Pag obfituje w piękne plaże i ciekawe szlaki turystyczne z widokiem na Velebit i okoliczne wyspy.

Zdecydowanie polecamy poznanie bogatego dziedzictwa kulturowego i historycznego wyspy Pag.